Serwis dla ludzi marzących o poważnym związku

Recepta na wieloletni związek

 

Co zrobić, gdy w związku wciąż pojawiają się konflikty? Jak poradzić sobie z agresywnym partnerem? Jak dbać o związek, by przetrwał wiele lat w szczęściu i zgodzie? Na te i inne pytania odpowiadała psycholog Marią Rotkiel.

Iwonka25: Po urodzeniu dziecka widzę i czuję, że stałam się nieatrakcyjna dla mężczyzny, co sprawia mi ogromny ból. Już nie wiem, co zrobić?

Maria Rotkiel: Przede wszystkim porozmawiać z mężem, jak on to widzi - w jaki sposób się pani zmieniła? Czy teraz inaczej patrzy na pani ciało? Czy rzeczywiście warto troszeczkę zadbać o siebie, by przywrócić chemię w małżeństwie? Czasami mężczyźni zaczynają patrzeć na żony jako na matki, a nie na seksualne partnerki - jednak bez rozmowy z nim opiera się pani tylko na swoich domysłach - nie znamy konkretów, więc trudno coś doradzić. Jednak zadbanie o siebie, umawianie się z nim na romantyczne randki, czyli przywrócenie trochę atmosfery sprzed pojawienia się dziecka powinno pomóc.

kjusia: Pani Mario, proszę mi powiedzieć, co zrobić, gdy partner nie chce w ogóle rozmawiać o problemach, zamyka się w drugim pokoju i nie odzywa?

Maria Rotkiel: Nie wiem, w jaki sposób te rozmowy są prowadzone, czy też próba takiej rozmowy? Czy partner słyszy krytykę i wyrzuty, czy też zupełnie nie umie radzić sobie w takich sytuacjach, dlatego ucieka. Myślę, że jeśli taki schemat będzie się utrzymał - w związku będzie coraz większy rozłam, coraz więcej będzie nierozwiązanych spraw. I pewnie w którymś momencie nie uda się już takiego związku podtrzymać. Proszę także pamiętać, że nie może pani zrobić wszystkiego za partnera, pomimo pani najszczerszych chęci on nadal może nie chcieć rozmawiać, a wtedy niewiele może pani zrobić.

Słodka_Truskaweczka: Czy związek na odległość może przetrwać i ma sens?

Maria Rotkiel: Tak, takie związki mogą dobrze funkcjonować, jeśli partnerzy są uważni na siebie, zgadzają się na taką formę relacji i są otwarci na rozmowę, jeśli jeden z partnerów chce zmienić formę relacji, np. wspólnie po jakimś czasie zamieszkać. Sensem związku jest satysfakcja i szczęście obu stron i da się to osiągnąć także na odległość.

A może randka z fajną dziewczyną?

ojbo: Jakie szanse ma stworzenie związku zaczynającego się, bądź co bądź, od wirtualnej rzeczywistości?

Maria Rotkiel: Myślę, że szanse są podobne jak przy spotkaniu w "realu" - chodzi o motywację, uczciwość i dbanie o nową znajomość - podobnie możemy się sparzyć na randkach z osobą poznaną w kawiarni jak i w internecie, lub też obie sytuacje mogą prowadzić do związku. Nie powinno się przekreślać spotkań w sieci.

zinecz: Co, gdy dwoje ludzi jest już ze sobą od jakiegoś czasu, ale coraz częściej dochodzi do kłótni. Oboje chcą by coś z tego jeszcze było. Co robić, gdy gromadzą się żale?

Maria Rotkiel: Wiele par przechodzi kryzysy i jest to normalna rzecz. Może warto spotkać się z terapeutą par, by zastanowić się, skąd te stałe konflikty się biorą i wspólnie popracować, by te różnice nie dewastowały, by nie zadawać sobie więcej ran. Proszę spróbować i usłyszeć, co mówi druga strona.

majkaHB: A co, jeśli ten ktoś nie chce iść do terapeuty?

Maria Rotkiel: To jeden z partnerów może zacząć pracować z terapeutą, by nie podtrzymywać konfliktów i wtedy też sytuacja może się poprawić.

pantofelek: Co zrobić, gdy łapiemy swojego mężczyznę na drobnych kłamstwach? Lub inna sprawa... mój facet nie chce, póki co, ze mną dziecka, ale byłby w stanie zaakceptować kilkuletniego syna swojej znajomej, do której kiedyś coś czuł. Co zrobić w takiej sytuacji i co myśleć. On ma 40 lat, ja 33

Maria Rotkiel: Rozumiem, że jest pani trudno w takiej sytuacji. Zastanawiam się, czy i kiedy partner będzie gotowy na posiadanie dziecka i jak pani będzie sobie radziła z czekaniem, aż będzie na to gotowy? Myślę, że łatwiej jest partnerowi wyobrazić sobie wychowanie konkretnego dziecka, które zna, widzi niż abstrakcyjne dziecko, które może sobie tylko wyobrazić. Wielu mężczyzn przywiązuje się do dziecka po zobaczeniu go, po byciu z nim- wcześniej ich przywiązanie może być słabe. Ważne, żeby zastanowiła się pani nad sobą - jak długo pani może czekać?

Adriancze_wa: Co zrobić, żeby związek dla obu stron się "nie znudził"?

Maria Rotkiel: Przede wszystkim dbać o własne zainteresowania i aktywności, jak również o przyjemne spędzanie czasu razem. Warto także nie oczekiwać, że druga strona zapewni nam rozrywkę czy urozmaici czas - powinniśmy wspólnie o to dbać. I pamiętać, że w każdym związku mogą być takie momenty - rutyny i szarej codzienności.

Apparently: Czy możliwy jest trwały związek między osobami niedopasowanymi seksualnie?

Maria Rotkiel: Tak, jest to możliwe, choć wymaga to wiele tolerancji, rozumienia siebie wzajemnie i zaufania. Pamiętajmy, że często mieszkając już razem, poprzez stałe bycie razem, pracę i zmęczenie partnerzy o większym libido mogą zauważyć spadek apetytu - i to także zmieni sytuację.

ewapo40: Mój mąż najlepiej lubi spędzać czas z kolegą i piwem w ręce , nic mu sie nie chce, nie dba o siebie, utył, a mnie już przestało się chcieć starać, by nakłaniać go do zmiany. Czy jest jakieś wyjście na poprawę sytuacji?

Maria Rotkiel: Przede wszystkim porozmawiać z mężem, jak widzi pani tą sytuację - w jaki sposób on przestał o siebie dbać. Teraz pytanie, na ile on chce się zmienić? Możliwe, że jemu to nie przeszkadza i niczego nie chce zmieniać. I tylko dla pani to kłopot. Nasuwa się więc pytanie: jeśli by tak było - to czy pani jest w stanie to zaakceptować?

PAN__E: Czy jest sens wracać do związku, w którym partnerka była zaborcza, agresywna, a nawet dochodziło do rękoczynów. Przy tym jest jeszcze dziecko. Wracać do takiej osoby, dla dobra dziecka, czy żyć osobno?

Maria Rotkiel: Myślę, że nie warto wracać do takiego związku, nawet dla dobra dziecka, bo zastanawiam się, w jaki sposób dziecku będzie lepiej? Przypuszczam, że konfliktów jest więcej, kiedy mieszkaliby Państwo razem, więc dla dziecka nie byłoby lepiej. Lepiej żyć osobno i postarać się jak najlepiej zadbać o dziecko.

aleksandra2404: Facet jest typowym DDA. Boi się i bliskości i zaangażowania, a najbardziej "normalności" - tego, że drugiej stronie zależy, że jest przewidywalna, że się troszczy, bo nigdy nie był do tego przyzwyczajony. Jak postąpić w takiej sytuacji? Udowadniać za wszelką cenę, jak bardzo mi zależy? Odpuścić?

Maria Rotkiel: Nie chodzi o udowadnianie, myślę, że warto zdać sobie sprawę, że wiele naszych zachowań będzie niepokojąca dla partnera, nie wiem też, w jakim stopniu on oswoi się z pani gestami, czułością, chęcią bycia blisko? Na ile przekona się i sam będzie tego szukał - takie zmiany czasami trwają wiele lat - czy jest pani aż tak cierpliwa?

zolza39: Chyba związki naszych dziadków czy rodziców były bardziej trwałe. Czy to znaczy, że oni znaleźli receptę na trwały i szczęśliwy związek? Jaka jest ta recepta?

Maria Rotkiel: W tamtych czasach nie było przyzwolenia na rozwody, także z powodów finansowych nie łatwo było żyć samodzielnie. Samotne wychowanie dziecka - poza owdowieniem - było wielkim wstydem. Nie jestem pewna, czy taka trwałość to synonim szczęśliwego związku. Na pewno w takiej sytuacji pary dużo bardziej starały się rozwiązywać problemy, bo rozstanie nie było brane pod uwagę. Teraz wiele par szybko podejmuje taką decyzję - może zbyt szybko?

skorpion52: Co poradzić bratu, który nie wie, co zrobić z żoną, która jest alkoholiczką?

Maria Rotkiel: Przede wszystkim brat powinien pójść do terapeuty uzależnień i sprawdzić, czy jest współuzależniony. Także tam uzyska pomoc i poradę, jak w jego sytuacji najlepiej sobie poradzić w małżeństwie - wielu małżonków osób uzależnionych decyduje się na separację, dopóki chory partner nie nauczy się żyć w trzeźwości.

skorpion52: Co to znaczy współuzależniony? Brat w ogóle nie pije.

Polub nas! 

Polub nas na Facebooku!

 

Maria Rotkiel: Współuzależnienie Nie polega na wspólnym piciu, to zespół psychologicznego uzależnienia, włączenia się w mechanizmy choroby osoby uzależnionej - tłumaczenie jego picia, zaprzeczanie problemom, nadmierna odpowiedzialność i misja i wiele innych elementów. Proszę zajrzeć na fachowe strony o współuzależnieniu, tam dowie się pani więcej, brat także powinien poczytać.

say_me_LOLA: Czy szukanie uczuć przez internet to dobry pomysł?

Maria Rotkiel: Myślę, że każdy sposób na spotkanie drugiej osoby jest dobry - na przystanku autobusowym, w kinie, w internecie. Pytanie: jak się takie spotkania prowadzi, jaka jest intencja tych spotkań, jak bardzo chce się stworzyć związek? To jest najważniejsze, a nie samo miejsce spotkania.

iti_: Czy istnieje pani zdaniem coś takiego, jak szczęśliwy związek monogamiczny?

Maria Rotkiel: Tak, ale wymaga wiele tolerancji, dojrzałości i wspólnego przechodzenia kryzysów. Myślę, że nie jest to pojęcie czarno - białe, czyli nie ma par super szczęśliwych zawsze lub bardzo nieszczęśliwych codziennie. Większość par porusza się gdzieś pomiędzy tymi biegunami, chodzi o zdążanie w satysfakcjonującym kierunku wspólnie i wiarę, że każdy kolejny rok może być jeszcze lepszy.

baner_300x100.jpg

Fairlady: Pani Mario, jaka jest szansa stworzenia normalnego związku po 15-Ietnim pożyciu z aIkohoIikiem, mam na myśli wspóIuzaIeżnienie.

Maria Rotkiel: Myślę, że zawsze jest na to szansa, oczywiście będzie to trudniejsze, niż gdyby żyła pani 15 lat w dobrym związku, ma pani inne doświadczenia, jednak z drugiej strony może być pani dużo bardziej wdzięczna za drobne czułe gesty, na które wiele innych kobiet nie zwróciłoby uwagi. Warto pamiętać, że oprócz obciążeń pani doświadczenie także nauczyło panią dobrych rzeczy, cennych dla związku i o tym musi pani pamiętać. Pani historia nie przekreśla pani szans na dobry związek.

aleksandra2404: A czy da się zbudować dobrą i trwałą relację z osobą, z którą nieświadomie bawimy się w "gonienie króliczka"? Zdobywanie kogoś to jedno, ale trwanie w związku to drugie. Więc czy to znaczy, że z taką osobą nie da się zbudować związku?

Maria Rotkiel: Da się stworzyć związek, ale przynajmniej na początku taka relacja może przypominać jazdę kolejką górską. Dla wielu osób jest to zbyt męczące i po jakimś czasie uciekają, inne trwają i powoli relacja się stabilizuje, a partner uspokaja i stabilizuje. Jest także oczywiście możliwe, że impulsy do poszukiwania nowości i gonienia będą tak silne, że co chwila będą kryzysy, byle tylko rozpocząć zabawę od początku.

iti_: Jakie trzy najważniejsze cechy wybrałaby pani dla udanego związku?

Maria Rotkiel: Cierpliwość, wyrozumiałość i umiejętność panowania nad emocjami.

Chcesz pogadać z fajnymi ludźmi, poznać kogoś ciekawego - dołącz do dyskusji

 

Ekspertka serwisu SympatiaPlus.pl

MRotkiel.bmpMaria Rotkiel, psycholog i opiekunka merytoryczna serwisu doboru partnerskiego SympatiaPlus.pl".

Od kilkunastu lat pracuje jako psycholog, jest certyfikowanym terapeutą poznawczo – behawioralnym, posiada tytuł specjalisty PR i nadal rozwija się naukowo, pracując nad doktoratem w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej na kierunku kulturoznawstwa.

Specjalizuje się w terapii  par, terapii rodzinnej, psychoterapii indywidualnej osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci.

Przeczytaj inne porady ekspertki:

ZOBACZ TAKŻE: