Serwis dla ludzi marzących o poważnym związku

Czego i kogo szukam?

Czego i kogo szukam?

Zanim zaczniemy szukać przyszłego partnera, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z tym procesem. Określenie dokładnie tego, czego szukamy, naszych oczekiwań, wymagań wobec potencjalnego partnera może być zaskakujące dla nas, na pewno jednak pomoże nam znaleźć właściwą osobę i stworzyć udany związek. Przyjrzyjmy się więc tym obszarom, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy dokonywaniu wyborów odnoście naszego przyszłego związku.

Cechy partnera, którego szukamy

Na pierwszy plan wysuwają się te kryteria, które dotyczą wyglądu zewnętrznego, a także takich wyznaczników, jak wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, wykonywana praca itd. Na ogół nie mamy problemów z określeniem, które z powyższych czynników są dla na istotne, a które nie i jakie są nasze preferencje co do najważniejszych dla nas kwestii.


Większe problemy pojawiają się w określaniu cech osobowych.
Większość kobiet deklaruje, że najważniejszymi cechami charakteru u płci przeciwnej są: dobroć, szczerość, odpowiedzialność, wierność, opiekuńczość, pracowitość. I tutaj dochodzimy do dwóch kluczowych kwestii. Pierwsza odnosi się do tego, czy na pewno te cechy są dokładnie tymi, na których nam zależy. Często są to tylko etykietki, które przyjęliśmy w trakcie naszego rozwoju (za sprawą tego, co przekazywano nam w rodzinie, przez nasze koleżanki i kolegów ze szkoły, czy przez to, co obejrzeliśmy w telewizji, kinie).

Mity, prawdy i zasady poszukiwań partnerów w sieci


Posługujemy się dalej tymi kryteriami, jednocześnie nie zdając sobie sprawy, że być może w naszym życiu zupełnie inne cechy charakteru są istotne.
Drugą kwestią jest sama relatywność tych określeń. Bo dla każdego czym innym jest "dobroć" lub "odpowiedzialność"? Określenia mogą być różnie interpretowane, mogą nie znaczyć nic. Zastanowienie się i przeanalizowanie tych cech charakteru, które do tej pory uważaliśmy za istotne, pozwoli na w przyszłości uniknąć wielu nieporozumień, czy to na poziomie zawierania znajomości, czy też na etapie budowy związku.

Ideał partnera

Na ogół zdajemy sobie sprawę, że ideały nie istnieją, jednak często oczekujemy, że uda nam się je znaleźć. Mało tego, oczekujemy też, że nasz przyszły partner będzie posiadał cechy wzajemnie się wykluczające, że będzie pełnił kilka ról społecznych naraz i w magiczny sposób spełni wszystkie nasze wymagania. Jest to oczywiście myślenie z góry skazane na porażkę. Warto więc przeanalizować całą listę naszych marzeń i zobaczyć, czy nie kreujemy w naszych umysłach partnera, którego nigdy nie spotkamy, ponieważ nie istnieje człowiek, który by spełnił wszystkie te oczekiwania. Często, tak jak w przypadku cech, które przez całe życie możemy uważać za pożądane, okazuje się, że nasza lista marzeń nie jest zbiorem cech, które dla nas są najważniejsze, a zlepkiem tego, czego społeczeństwo, rodzina, znajomi oczekują lub oczekiwali, że powinno być najważniejsze.


Pamiętajmy zatem, aby zweryfikować wszystkie nasze wymagania stawiane przyszłemu partnerowi i nie szukać ideałów, a realnych osób. Jeśli bowiem przesadnie skupimy się na ideałach, możemy nie zwrócić uwagi na bardzo wartościową osobę, która jest blisko nas, a z którą moglibyśmy stworzyć udany związek.

Jak rozpoznać nasze oczekiwania?


Właściwe rozpoznanie naszych oczekiwań wobec przyszłego partnera zdaje się być kluczowe na drodze do znalezienia miłości, bliskości i do zbudowania satysfakcjonującego związku. Weryfikacji naszych oczekiwań możemy dokonać w oparciu o kilka metod.


Po pierwsze, przyjrzyjmy się jakie oczekiwania mieliśmy wobec partnera (partnerów) w przeszłości. Które z nich były kluczowymi w poprzednich związkach? Na których nam tak naprawdę nie zależało? Możemy wziąć kartkę i długopis, i sami (lub z kimś) wypisać wszystko to, co było dobre w poprzednich relacjach oraz to, co było negatywne i poprzez kontrast określić cechy przez nas pożądane. To pozwoli nam wyeliminować powtarzanie tych samych błędów po raz kolejny.


Po drugie, zastanówmy się, czego nie dostaliśmy w poprzednim związku (związkach), a co ma dla nas wartość i czego naprawdę potrzebujemy. Tutaj ważny jest znowu realizm i krytyczne przyjrzenie się temu, czy dana cecha charakteru, której oczekujemy od partnera, wynika z tego, że naprawdę tego pragniemy, czy też została nam narzucona przez otoczenie. Pamiętajmy również, że nasze oczekiwania mogą się zmieniać i to, czego pragnęliśmy 10 lub nawet 5 lat temu nie musi być tym, czego potrzebujemy dzisiaj.

Jeśli szukamy partnera przez internet…

Przede wszystkim bądźmy szczerzy. Określanie dokładnie tego, na czym nam zależy, będzie gwarancją, że nie wplączemy się w układ, który tak naprawdę od początku nie będzie nam odpowiadał.

Oswoić serwisy randkowe


Opisujmy nas samych językiem pozytywnym, nie piszmy o problemach ani o poprzednich związkach, naszych rozczarowaniach i zawodach miłosnych.
Zamiast: "Nie wierzę już w miłość, bo nic dobrego w życiu mnie nie spotkało" napiszmy: "Jestem otwarta/y na ciekawych ludzi, którzy zainspirują mnie w życiu". Starajmy się, żeby nasz profil coś o nas mówił więcej niż powielał schematy i banały w postaci: "nie lubię kłamstwa" itd. Na ogół większość z nas nie lubi kłamstwa, więc tak naprawdę podobna informacja niewiele o nas mówi. Odciśnijmy naszą osobowość i niepowtarzalność.


Pamiętajmy, że zdjęcie jest ważne (watro wybrać takie, na którym jesteśmy radośni), ale nie najważniejsze, gdyż to treść profilu może okazać się bardziej atrakcyjna dla osoby, która ten profil odwiedza. Nie bójmy się również pisać o naszych pozytywnych cechach charakteru. Szukamy szczęścia, więc wyjdźmy z pozytywnym przekazem na przód.

Szukanie przyszłego partnera jest procesem wymagającym od nas czasu i pewnego nakładu energii i zaangażowania. Warto jednak, aby proces ten zaowocował trafnymi wyborami. Dlatego też przyjrzenie się swoim oczekiwaniom oraz ich weryfikacja, dadzą nam możliwość lepszego określenia, czego tak naprawdę szukamy, a tym samym pozwolą uniknąć wielu kłopotów i być może znaleźć osobę, z którą stworzymy satysfakcjonujący nas związek.

Autor: Maria Rotkiel wraz z zespołem Pracowni Poznawczo Behawioralnej


Szukasz prawdziwej miłości? Tu ją znajdziesz!

ZOBACZ TAKŻE: