Serwis dla ludzi marzących o poważnym związku

Jak poradzić sobie po rozstaniu, którego się nie chciało?

WIEMY, KTO DO CIEBIE PASUJE - DOŁĄCZ DO NAS I ZAUFAJ PROFESJONALISTOM

Rozpad związku następuje często pomimo wielu naszych wysiłków ratowania relacji. Przeczuwamy, że coś jest nie tak, staramy się zapobiec rozstaniu, a mimo to oddalamy się od siebie coraz bardziej. Moment, kiedy wciąż kochany przez nas partner oświadcza, że to koniec, jest jedną z najgorszych chwil. Powrót do równowagi i pozbycie się bólu trwa czasami bardzo długo, a często uraz pozostaje na zawsze.

Z naszych rozmów na czacie:

~brunetkaa: Jak poradzić sobie z poczuciem beznadziejności? Mój były chłopak zostawił mnie nagle bez słowa wyjaśnienia... Dzieliła nas duża odległość i on chciał, abym się przeprowadziła do niego. Nie byłam na to gotowa. Myślałam, że mu na mnie zależy, wiązał ze mną duże plany, a później nagle urwał naszą znajomość bez słowa wyjaśnienia. Problem był w tej odległości, ale tak uciec bez słowa? Straszne.

~CałaWeŁzach_Kutno: Właśnie zerwał ze mną chłopak, z którym byłam cztery lata, a ja płakałam i błagałam, by tego nie robił… Jak zachować godność i pozwolić mu odejść, gdy nie widzę życia bez niego?

~pop: Mam za sobą dwa małżeństwa. Gdy się rozstawaliśmy, byłam tą najgorszą, która zniszczyła im życie. Dziś zarówno pierwszy, jak i drugi twierdzą, że nadal mnie kochają. Dlaczego z reguły docenia sie kogoś dopiero, jak się go straci? Tak naprawdę przez niego straciłam wiarę w siebie.

To ćwiczenie służy emocjonalnemu poradzeniu sobie z niechcianym zakończeniem związku.

1 krok

Zastanów się, jakie masz uczucia, myśląc o tym związku? Jakie uczucie jest dominujące?
Często te uczucia to tęsknota za bliskością i dotkliwe odczucie braku dobrych uczuć - nadziei, możliwości kontaktu, opieki drugiej osoby. Czasami jest to złość i poczucie krzywdy za niesprawiedliwość, uczucie bycia zdradzonym. Spróbuj przyjrzeć się wszystkim emocjom, szczególnie tym negatywnym związanym z rozstaniem.

2 krok

Zadaj sobie pytanie, w jaki sposób uciekasz albo walczysz ze wspomnieniami tego związku i jego zakończenia? Z czym nie możesz się pogodzić? Na ogół osoby poszukują odpowiedzi: jak i dlaczego, stale myśląc i odtwarzając przeszłość często nasilają i podtrzymują ból. W ich głowach ten związek jeszcze się nie zakończył. Postaraj się nie szukać przyczyn, skończ wewnętrzną rozmowę o tym, co było.

3 krok

Skoncentruj się na "tu i teraz". Spróbuj po prostu przyjąć sytuację taką, jaką jest. Bez względu na przyczynę, związek się zakończył. Skup się na byciu samemu, na tym, jak się czujesz, co możesz, co jest dla ciebie trudne. Staraj się nie wracać do czasu, kiedy była z tobą druga osoba. Trzymaj się tego, co jest i może być w przyszłości.

4 krok 

Pozwól sobie czuć te wszystkie trudne uczucia, bez przyglądania się związkowi. Częstym błędem jest uciekanie od uczuć, zajmowanie się różnymi rzeczami, byle nie czuć rozstania, np. używanie alkoholu, żeby się "znieczulić". Poza chwilową ulgą - problem nie jest wcale rozwiązany i uczucia będą wracać w chwili bezczynności.
Uciekanie od uczuć spowoduje, że pozostanie w nas uraz na długi czas. Po jakimś czasie wszystkie te uczucia będą coraz słabsze i będą się pojawiać coraz rzadziej. Pozwól im wygasnąć.

Polub nas! 

Polub nas na Facebooku!

 

Dlaczego związki się kończą?

Myśląc o końcu związku, na ogół jesteśmy skupieni na momencie rozstania - ostrych słowach i gestach wypowiedzianych w emocjach - ostatnim epizodzie kończącym związek. Rozstanie jest jednak najczęściej tylko ostatnim aktem procesu trwającego nieraz całe lata - czyli powolnego umierania bliskości i intymności pomiędzy dwojgiem ludzi. Większość osób żyje w związkach, będąc przekonanym, że związek jest tożsamy z bliskością, podczas kiedy bliskość jest efektem codziennej pracy i uwagi poświęcanej relacji.

Zakochanie jest stanem polegającym na intensywnym budowaniu bliskości (częsty kontakt, dbanie o komfort partnera, uwaga stale skupiona na drugiej osobie), wiele par korzysta potem z intymności wypracowanej w tym okresie relacji, zapominając, że intymność jest jak paliwo związku, które trzeba regularnie dolewać. Dodatkowymi czynnikami znacznie osłabiającymi więź są:

 • niesłowność, rozczarowania wynikające z pustych obietnic, a w skrajnych wypadkach zdrady, które podważają zaufanie do partnera, osłabiają nasze poczucie bezpieczeństwa w związku
 • brak okazywania uczuć, zainteresowania partnerem i jego/jej potrzebami, nie angażowanie go w swoje sprawy
 • krytykowanie partnera/partnerki - szczególnie w cudzej obecności, kłótnie w stylu "czyje na wierzchu",  zachowania przemocowe (wyzwiska, przepychanki)
 • kontrolowanie drugiej osoby (jej czasu, zachowań, przekonań, kontaktu z innymi ludźmi) lub przesadna zazdrość wynikająca z lęku przed własną samotnością

Oswoić serwisy randkowe

Jeżeli w związku jest mało miejsca i czasu poświęcanego bliskości, a energia poświęcana jest na walkę i kontrolę - wówczas jest to tylko kwestia czasu, kiedy pojawi się zdarzenie (na ogół poznanie kogoś przez jednego z partnerów), które dobija związek. Rzadko kiedy partnerzy wspólnie, na spokojnie, decydują o zakończeniu relacji z powodu wzajemnej obojętności.

Czasami partnerzy zdają sobie sprawę, że związek jest już tylko formalnością opartą o wspólne zobowiązania i przyzwyczajenia. Trwają jednak w nim, obawiając się zmiany i ewentualnej samotności, choć absolutnie w każdym wieku można znowu pokochać i być kochanym.

Zastanawiając się nad swoim obecnym lub przeszłym związkiem, warto przyjrzeć się sygnałom ostrzegawczym świadczącymi o wygasaniu bliskości:

 • myślenie z niechęcią o czasie spędzanym wspólnie z partnerem (odczuwanie nudy, problemów w organizacji wzajemnego spędzania czasu w weekend lub na urlopie)
 • stosowanie wymówek, usprawiedliwień, jeśli chcemy spełnić swoje potrzeby
 • odpuszczanie lub unikanie szczerej rozmowy z powodu lęku przed krytyką lub kłótnią
 • czułości wymieniane zdawkowo - "w czasie rozmowy telefonicznej"
 • łatwiej powiedzieć o problemach przyjaciółce niż partnerowi lub trzymać je w sobie
 • mniej aktywności  robionych wspólnie, spędzanie coraz częściej czasu osobno
 • przyjemność i relaks kojarzone z sytuacjami niezwiązanymi z partnerem/ką
 • nie inwestowanie we wspólny czas ani nie wkładanie wysiłku w dbanie o partnera (np. "ty chcesz - sam sobie zrób")

Większość związków rozpada się z powodu działania wielu tych czynników naraz - partner jest dla nas coraz mniej ciekawy,  nasze zainteresowania się zmieniają, poznajemy nowe fascynujące nas osoby. W codziennym życiu jest dużo stresu, więc łatwo zapomnieć o potrzebach partnera i trudno zdobyć się na dodatkowy wysiłek związany z dbaniem o relacje.

Zaniedbanie fizyczne i mniejsza atrakcyjność nasza lub partnera to kolejny efekt złych nawyków i przemęczenia, które zmniejszają satysfakcję ze związku. Można powiedzieć, że w pewnym momencie następuje efekt lawinowy, powodujący,  że nasz partner zaczyna na nas działać awersyjnie.

Innym powodem kończenia związków i rozpoczynania czegoś nowego jest konieczność pracy nad starym związkiem, podczas kiedy w nowym związku pchają nas emocje i ekscytacja - zatem wydaje się to dużo łatwiejsze i wysiłek tu jest związany z odmówieniem sobie spotkania/kontaktu.  Dla niektórych osób rozwiązaniem kłopotów w związku jest wejście w następny albo drugi związek - powodowane przekonaniem, że niepowodzenie w relacji związane jest z partnerem.

Prawda jest taka, że rzadko kiedy tylko jedna osoba jest winna - na ogół oboje partnerów mają coś na swoim koncie. Niestety bez refleksji nad zakończonym związkiem jest duża szansa powtarzania błędów w kolejnej relacji - uciekając przed rozczarowaniem, zaczynamy pracować nad odtworzeniem go z nową osobą. 

Autor: Maria Rotkiel wraz z zespołem Pracowni Poznawczo Behawioralnej

5 kroków do nowej miłości
Czy wiesz, czego potrzebujesz w związku?
Dlaczego warto zaufać serwisom randkowym?

ZOBACZ TAKŻE: