Serwis dla ludzi marzących o poważnym związku

Mowa ciała podczas randki

Mowa ciała jest bardzo ważnym elementem w nawiązywaniu kontaktu i szukaniu potencjalnego partnera. To, w jaki sposób się zachowujemy, jak reaguje nasz partner, jest najważniejszą informacją kodowaną na randce.

- Po kilku tygodniach wirtualnej znajomości postanowiliśmy umówić się na pierwszą randkę w przyjemnej knajpce - wspomina 38-letnia Magda z Warszawy. - Wysoki, przystojny brunet - od razu mi się spodobał. Gdyby nie pewien szczegół, który kompletnie go zdyskwalifikował. Cały czas nerwowo poruszał nogami - raz jedną, raz drugą. Jak nie ruszał nogami, zaczynał bawić się palcami u dłoni, podskubywać się itd. Zupełnie nie mogłam się skupić na rozmowie, a po godzinie sama stałam się nerwowa i miałam ochotę uciec.

- Gdy wróciłam do domu, dostałam od niego SMS-a, który zwalił mnie z nóg - kontynuuje Magda. - Napisał, że to była jego pierwsza od pięciu lat randka, a ja zrobiłam na nim tak wielkie wrażenie, że poczuł się jak uczniak. Przeprosił, jeśli zauważyłam, że był spięty i zrozumie, jeśli nie będę się chciała więcej spotkać. Na początku pomyślałam, że nic z tego, ale każdemu przecież należy się szansa... Druga randka się odbyła. I była o wiele bardziej udana.

Uważaj na język ciała

Język zachowania, tonu głosu, spojrzenia, postawy ciała powiedzą więcej o nas lub o drugiej osobie, niż to, co jest przekazywane słowami. Wiele osób w czasie randek nie poświęca zbyt dużo uwagi tym elementom. Skupiamy się na sobie, na kontrolowaniu swojego wizerunku, na lęku, czy dobrze się wypadnie. Rzadko albo wcale nie obserwujemy świadomie przekazu niewerbalnego.

Często pozostaje nam po spotkaniu niejasne wrażenie, że coś jest nie do końca w porządku, że jakoś nieswojo czuliśmy się w obecności tej osoby. Wrażenia, których nie umiemy jasno sprecyzować ani przyporządkować ich do słów partnera lub partnerki. Na ogół to są właśnie spostrzeżenia związane z mową ciała, które mimowolnie zauważyliśmy.

 

 

Świadome obserwowanie mowy ciała i tego jak reaguje on/ona na nasze sygnały jest ważne i cenne w nawiązywaniu relacji. Przede wszystkim ten element komunikacji bardzo słabo podlega zafałszowaniu, trudno jest kontrolować tak wiele elementów na raz podczas kilku spotkań i do tego rozmawiać na jakiś temat - stąd informacje uzyskane z obserwacji języka ciała, są na ogół bardziej prawdziwe niż słowa wypowiadane przez drugą osobę.

Jeśli pojawia się niespójność między tym, co zostało powiedziane a reakcją fizyczną - warto raczej zatrzymać się na przekazie niewerbalnym. Tu nie można kłamać. Czyli jeśli pojawia się pytanie "Czy spotykasz się jeszcze z kimś", a partner po chwili zawahania mówi "nie" i ucieka oczami, to warto wziąć pod uwagę, że może odpowiedź jednak brzmi "tak".

Jak rozumieć język ciała i na co zwracać uwagę?

Napisano wiele podręczników, gdzie najdrobniejszy gest ma znaczenie, ale warto po prostu obserwować i zadawać sobie pytania: jak się z tym czuję, jak chciałabym/chciałbym zareagować na to?

Język ciała jest bardzo pierwotnym narzędziem, naszą spuścizną ze świata zwierzęcego. Miał komunikować innym gatunkom proste i ważne rzeczy dla przetrwania - zaznaczenie terytorium, pozycję w hierarchii stada, siłę lub uległość, dominację, atak lub właśnie "sygnały godowe".
Każdy z nas reaguje na te sygnały i takie sygnały daje, jest to część naszej natury, choć rzadko jesteśmy tego świadomi. Zatem nie chodzi tu o nauczenie się, ale raczej "odświeżenie" wiedzy, jaką się ma. 

Także nie chodzi tu o dokładną analizę każdego gestu, a raczej o zestaw reakcji, które przekazują proste informacje: "odejdź", "podejdź", "jesteś ciekawy”, "nie jest mi tu dobrze" itd.

Kolejną ważną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, jest to, że czasami ciało mówi o innej sytuacji niż ta, w której jesteśmy, np. wychodząc z pracy po ciężkiej batalii z szefem, pojawiamy się na randce. Myślami i uczuciami ciągle jeszcze jesteśmy w pracy. Nasze ciało nadal będzie dawało sygnały o walce. Będziemy spięci, ton głosu będzie podwyższony, będziemy utrzymywali większy dystans fizyczny od drugiej osoby niż w sytuacji komfortu i relaksu.

Nasz partner lub partnerka to zauważy - dla drugiej osoby nasze zachowanie będzie odbierane jako nieprzyjemne, dominujące, a czasami nawet napastliwe. Pomimotego, że nie taką mamy intencję. Ciało nie kłamie, przekaz jest klarowny, ale ustalenie, dlaczego mówi ono to, co mówi - nie jest takie proste.

Dlatego tak ważne jest zadbanie o to, żeby na randkę przyjść w dobrym nastroju i skupić się na drugiej osobie, a nie myśleć o innych sprawach czy problemach.
Zatem idąc na kolejne spotkanie, warto zrobić eksperyment i skupić się zarówno na przekazie słownym jak i na mowie ciała.

Jaka była Twoja najgorsza randka w życiu? Opowiedz o tym na naszym FB!

Polub nas! 

Odpowiedz na naszym Facebooku!

 

Autor: Maria Rotkiel wraz z zespołem Pracowni Poznawczo - Behawioralnej

ZOBACZ TAKŻE: