Serwis dla ludzi marzących o poważnym związku

Alfabet emocji: C jak czułość

Chcesz lepiej poznać siebie? Chcesz nauczyć się nazywać swoje emocje? Pragniesz poczuć się szczęśliwą osobą i znaleźć miłość? Pomożemy Ci, odkrywając przed Tobą "Alfabet emocji"!

Czym jest "Alfabet emocji"?

To cykl publikacji do wysłuchania w każdy wtorek i piątek, które pomogą Ci zrozumieć, czym są wszechobecne i towarzyszące Ci na co dzień emocje. Poznając ich znaczenie, poprawisz jakość swojego życia i szybciej przyciągniesz prawdziwą miłość. 

Przez całe wakacje będziemy przed Tobą odkrywać znaczenie kolejnych emocji, uporządkowanych od A do Z. Poznaj je wszystkie!

Jak poznać znaczenie wszystkich emocji?

Udostępnimy je dla Ciebie bezpłatnie. Wystarczy wejść na stronę i zapisać się do bezpłatnego newslettera. Powiadomimy Cię o każdej nowej emocji!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera>>

Kto jest autorem "Alfabetu emocji"?

Stworzyła go Joanna Godecka, life coach, ekspertka ds. relacji oraz dziennikarka, autorka porad o związkach i poszukiwaniu miłości.

Joanna Godecka

Od autorki:

"Kiedy pisałam Alfabet Emocji, pragnęłam stworzyć coś w rodzaju zabawy intelektualnej i literackiej (bo w tekście znajdziecie wiele błyskotliwych, a czasem zabawnych, cytatów znanych postaci literatury, filozofów, naukowców), połączonej z inspiracją i zachętą do refleksji.

Tak wiele jest w nas i wokół nas uczuć, emocji - warto mieć ich świadomość, czasem zyskać odrobinę dystansu a zarazem czerpać z nich to, co najlepsze".

***

C  jak CZUŁOŚĆ - według definicji - wrażliwość, odnoszenie się z miłością

W latach 60. psycholog John Bowlby uznał, że psychiczne przywiązanie do partnera jest tym samym rodzajem więzi, jaka łączy człowieka w dzieciństwie z matką. Zmienia się jedynie obiekt. W tym kontekście nie wydawało się dziwne, że w stosunku do partnera odczuwamy potrzebę czułości.

Jednak w połowie lat 70. Edward Wilson, publikując podręcznik na temat biologii zwierząt społecznych, umieścił tam Homo sapiens, czym strącił człowieka z piedestału i postawił go obok innych zwierząt jako podlegającego tym samym prawom ewolucji.

W tym kontekście pojawiło się pytanie, dlaczego przywiązanie do partnera i okazywanie mu czułości miałoby być dla człowieka korzystne? Zwolennicy teorii Bowlby’ego kontrargumentowali. Zrobiono wiele badań, z których wynikało, że małżonkowie okazujący sobie czułość, dłużej żyją i rzadziej chorują.

Posłuchajcie autorytetów:

Erich Fromm: "Czułość nie jest bynajmniej, jak to utrzymywał Freud, sublimacją instynktu seksualnego. Jest bezpośrednim wynikiem braterskiej miłości i istnieje zarówno w fizycznej jak i w nie fizycznej formie miłości".

Karol Wojtyła: "Czułość jest nie tylko wewnętrzną zdolnością współodczuwania, uczuleniem na cudze przeżycia i stany duszy drugiej osoby. Wszystko to zawiera się w czułości, ale nie stanowi jeszcze jej istoty. Tendencja ta wyraża się na zewnątrz, zachodzi bowiem potrzeba zasygnalizowania drugiemu "ja", własnego przejęcia się jego przeżyciami czy stanami wewnętrznymi

Chcesz wiedzieć więcej?
Zajrzyj na stronę "Alfabetu emocji" i zapisz się do bezpłatnego newslettera>>

ZOBACZ TAKŻE: