Serwis dla ludzi marzących o poważnym związku

Trzy etapy zakochania, czyli droga do prawdziwej miłości

Autor: Małgorzata Sierocińska

Trzy etapy zakochania – pisze o nich wielu ekspertów i uczonych. Naukowcy do dziś badają, co dzieje się z człowiekiem, gdy do jego serca wkrada się miłość. Czy da się jednoznacznie określić, czym jest zakochanie i rozłożyć je na czynniki pierwsze?

Pierwsza faza zakochania – pragnienie i pożądanie

"Miłość od pierwszego wejrzenia" – kto  z nas nie marzy o przeżyciu czegoś tak niesamowitego? Jak to możliwe, że dwoje nieznanych sobie ludzi nagle czuje "to coś"? Spojrzenia się spotykają, motyle w brzuchu wirują, serce bije mocniej i bum! Zadurzamy się, tym samym rozpoczynając pierwszy z trzech etapów zakochania.  Pierwsza fascynacja opiera się głównie na fizyczności. Podoba nam się uśmiech, twarz, sylwetka. Pragniemy ją/go oglądać, trzymać za rękę, dotykać i przytulać. U kobiet prym wiedzie estrogen, u mężczyzn testosteron.

Druga faza zakochania – fascynacja i zauroczenie

Można stwierdzić, że to swoiste clou zakochania. Nasze myśli skupiają się na danej osobie. Gdy się do niej zbliżamy, serce bije mocniej, pocimy się dwa razy szybciej, a nogi zaczynają dygotać. Choć kłopotliwe, objawy zakochania są naprawdę urocze. To właśnie przez nie, często nie potrafimy się poprawnie wysłowić stojąc przy swojej drugiej połówce. Zakochaniu towarzyszą zarówno pozytywne (radość z przebywania z daną osobą), jak i negatywne emocje (strach przed kompromitacją, odtrąceniem).

Trzecia faza zakochania – zaangażowanie

Nie da się pozostać na etapie pożądania i fascynacji przez całe życie. Z czasem coraz bardziej poznajemy daną osobę, a co za tym idzie, zaczynamy być świadomi zarówno jej zalet, jak i wad. W dodatku, do naszego sielskiego życia we dwoje zaczynają docierać realia codzienności. Wspólne mieszkanie, obowiązki w pracy. Jest to test dla każdej z par, którego niestety nie przechodzą wszyscy. Jeśli łączy nas coś wyjątkowego, wady partnera nie są dla nas aż tak znaczące, a radość z bycia razem idzie w parze z codziennymi obowiązkami.

Z pewnością każdy marzy, aby "pomyślnie" przejść wszystkie trzy etapy zakochania. Często jednak, wcześniej musimy się kilka razy porządnie sparzyć, by później móc żyć "długo i szczęśliwie". A tego życzę każdemu z Was :)

A jeśli Ty nadal poszukujesz drugiej połówki i marzysz o miłości od pierwszego wejrzenia, odwiedź Sympatia Plus i rozwiąż test doboru partnerskiego. Dzięki niemu będziesz mógł spotkać na swojej drodze osoby idealnie dopasowane właśnie do ciebie.

ZOBACZ TAKŻE: